wtorek, 24 grudnia 2013

Siódmy senior w Rzeszowie ?

Okres transferowy już za nami, składy są już niemal skompletowane do drobnych wzmocnień może już tylko dojść na zasadzie wypożyczenia zawodnika z innego klubu. Skomplikowana sprawa jest z Rafałem Okoniewskim, który ma ważny kontrakt z rzeszowską Stalą ale nie może dogadać się z władzami klubu więc w grę wchodzi jeszcze wypożyczenie do tonącej łajby znad morza, która płaci wysoka cenę za awans do Enea Ekstraligi. Kością niezgody jest spór na linii zawodnik - klub, który dotyczy obniżenia jego zarobków. Nie chce wchodzić w szczegóły ale chodzi tu o zapis w kontrakcie o obniżeniu wynagrodzenia zawodnikowi w przypadku spadku w rankingu w danym sezonie. Rafał nie chce zgodzić się na taką obniżkę ponieważ do rankingu wliczane są cztery wykluczenia za mecz w Lesznie, w którym sterniczka drużyny z Podkarpacia zabroniła swoim zawodnikom wyjazdu na tor. W przypadku nie zaliczenia tego meczu spadek w rankingu byłby niższy co wiąże się też z mniejszymi cięciami w kontrakcie. Okoń wg mnie ma jak najbardziej rację gdyż nie miał on możliwości wyjechania na tor w tym meczu. Pani Marta tłumaczy się tym , że  gdyby Rafał Okoniewski pojechałby na odpowiednim poziomie sportowym przez cały sezon, to spotkanie w Lesznie nie miałoby w ich przypadku żadnego znaczenia. Trudno się z Panią Marta nie zgodzić ale jednak to ona przed meczem w Lesznie powiedziała, że nie będzie narażała zdrowia i życia swoich zawodników  i nie pozwoli im wyjechać na tor stąd uważam, że nie powinna wliczać tego meczu.

Czy Rafał Okoniewski i Marta Półtorak dojdą do porozumienia ?

Przedmiotem sporu jest ponoć kwota 80 tysięcy złotych. W rankingu na sezon 2013 Rafał został sklasyfikowany na 45 miejscu co w jego przypadku oznacza spadek o 20 miejsc w stosunku do roku poprzedniego a więc możliwość obcięcia przez klub 20% jego wynagrodzenia ( ok 180 tys zł). W przypadku niezaliczenia występu w Lesznie Okoń sklasyfikowany zostałby na 36 a nie jak wcześniej na 45 miejscu. Na pewno Rafał przydałby się w naszym zespole na kolejny sezon i byłby ogromnym wzmocnieniem ale ostatnio coraz mocniej zastanawiam się czy pozostawienie Rafał ma sens. Dlaczego? „Z niewolnika nie ma pracownika” Rafał jeśli zostanie w Rzeszowie to tylko dlatego bo będzie musiał gdyż sterniczka konsekwentnie blokuje mu możliwość wypożyczenia do innego klubu. W takim wypadku mogłoby to się odbić na jego jeździe oraz podejściu do drużyny w przyszłym sezonie. Zawsze mogą się pogodzić, podać sobie rękę i wszystko wyjaśnić i tak byłoby najlepiej ale nauczony doświadczeniem z poprzednich lat wiem, że Pani Marta lubi palić za sobą mosty więc tak też może być i tym razem.
Pani prezes posiadając tak olbrzymi kapitał mogłaby dogadać się z Okoniem w sprawie tych spornych pieniędzy, niestety jest chyba zbyt konsekwentna w przestrzeganiu postanowień umowy.
Oby tylko sprawa nie skończyła się w trybunale PZMot. Prezes Stali Rzeszów Pan Andrzej Łabudzki uważa, że szanse na pozostanie Okonia to 50 na 50. Jak będzie zobaczmy, sprawa na pewno nie wyjaśni się już w tym roku.
Nowy trener Żurawi na konferencji prasowej zorganizowanej w Millenium Hall powiedział, że w naszym zespole pojawi się jeszcze jeden polski senior. Wśród kibiców pojawiają się różne opinie na temat sensu angażu kolejnego seniora, jedni uważają, że w przypadku kontuzji; Maćka albo Łełka z powodzeniem zastępować może  Łukasz Sówka a że mamy już sześciu seniorów to przy kolejnym aż dwóch musiałoby „grzać ławę”. Ja jestem zwolennikiem tej drugiej koncepcji czyli wzmocnienie formacji seniorskiej jeszcze jednym Polakiem. Dlaczego? Z prostej przyczyny, nie jestem jakoś przekonany do Pawła Miesiąca i uważam, że może on nie powtórzyć tak dobrego sezonu a my jeśli chcemy awansować potrzebujemy kogoś pokroju Okoniewskiego. Łełek będzie zawodnikiem walczącym o skład, który w  przypadku dobrej dyspozycji zawsze może wygryźć jakiegoś „stranieri”. „Od nadmiaru głowa nie boli” więc rotacja w zespole oraz walka o miejsce w składzie powinna dobrze wpłynąć na zawodników. Uważam, że nikt  nie powinien mieć pewnego miejsca w składzie a w przypadku nie zatrudnienia kolejnego Polaka na seniorce Łełek i Maciek po prostu będą musieli jechać w każdym meczu. Chodzi tu oczywiście o wymóg 2 polskich seniorów w składzie.

Łełek będzie podstawowym seniorem w Stali Rzeszów ?
Wiadomo, że głównym kandydatem jest Rafał Okoniewski ale w przypadku nieporozumienia są ponoć opcje alternatywne. A więc kto ? Okres transferowy skończył się już 15 grudnia więc o kontraktowaniu zawodników nie ma już mowy dlatego nasz zespół może pozwolić sobie już tylko na wypożyczenie zawodnika z innego klubu. Jeśli mówimy o wzmocnieniach to zawodników musimy szukać wśród klubów Ekstraligowych a konkretnie żużlowców, którzy raczej nie znajdą miejsca w podstawowych składach swoich zespołów. W Częstochowie do wzięcia jest Rafał Szombierski lub Mirosław Jabłoński, z tych dwóch zawodników lepszą opcja dla nas jest Szumina, który pomimo średniego sezonu na własnym torze potrafił przywozić za sobą zawodników z cyklu GP i zdobywać dwu-cyfrówki w całych spotkaniach. W I lidze byłby z pewnością jednym z liderów zespołu i na pewno lepszą opcja niż Paweł Miesiąc. Mirek pomimo że młodszy to zdecydowanie  słabszy od Szuminy a i na podobnym poziomie jak Łełek stąd jego angaż byłby trochę bez sensu. Miejsca w podstawowym składzie na przyszły sezon nie znajdzie z
pewnością Zbigniew Suchecki. Zbyszek miał całkiem niezły sezon w E-lidze ( w rankingu znalazł się m.in. przed Krzysztofem Jabłońskim, Szuminą, Kościechą) więc śmiem twierdzić, że i w I lidze dałby sobie radę. Przeszkodą w wypożyczeniu może być tylko szóstka seniorów we Wrocławiu więc w przypadku kontuzji Piotr Baron będzie chciał mieć zabezpieczenie w postaci Suchego. Według mnie najlepszą opcją wypożyczenia z dostępnych obecnie zawodników byłby starszy z braci Jabłońskich, który na tę chwilę wydaję się być 2 rezerwowym obok młodego Duńczyka ( Mikkel B. Jensen). Jabol pomimo  iż znalazł się w rankingu zaraz za Zbigniewem Sucheckim ( ale przy większej liczbie startów) byłby najlepszą opcją rezerwową za Rafała Okoniewskiego. Starszy z braci Jabłońskich nie raz pokazał w tym sezonie, że był bardzo ważnym ogniwem Falubazu w zdobyciu mistrzostwa Polski szczególnie udana druga część sezonu).

Szombierski czy Krzysztof Jabłoński ?

Ciężko powiedzieć kiedy poznamy kolejne a zarazem już pewnie ostatnie nazwisko w naszym zestawieniu, pewne jest natomiast to że jeśli będzie to Rafał Okoniewski (przynajmniej na papierze) będziemy głównym kandydatem do awansu. Jeśli będzie to starszy z braci Jabłońskich też nie będę narzekał. Ostatnio dużo mówi się o tym, że Krystian Pieszczek może odejść z Wybrzeża Gdańsk, myślę że senator już sobie ostrzy zęby na tego chłopaka ale jeśli jakimś cudem udałoby się namówić Kryche do startów w Rzeszowie byłoby naprawdę super ! No ale według reguły „Falubazowi się nie odmawia” nie mamy najmniejszych szans ;) A według Was kto powinien być kolejnym seniorem w Naszym składzie ? A może nie potrzeba nam już wzmocnień ? Zapraszam do dyskusji. ;)

Z racji tego, że dziś Wigilia:

 Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Wam,
 aby przy świątecznym stole nie zabrakło
 światła i ciepła rodzinnej atmosfery,
 A Nowy Rok niósł ze sobą szczęście, pomyślność i pełnie żużlowych emocji.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza