Strony

wtorek, 24 grudnia 2013

Siódmy senior w Rzeszowie ?

Okres transferowy już za nami, składy są już niemal skompletowane do drobnych wzmocnień może już tylko dojść na zasadzie wypożyczenia zawodnika z innego klubu. Skomplikowana sprawa jest z Rafałem Okoniewskim, który ma ważny kontrakt z rzeszowską Stalą ale nie może dogadać się z władzami klubu więc w grę wchodzi jeszcze wypożyczenie do tonącej łajby znad morza, która płaci wysoka cenę za awans do Enea Ekstraligi. Kością niezgody jest spór na linii zawodnik - klub, który dotyczy obniżenia jego zarobków. Nie chce wchodzić w szczegóły ale chodzi tu o zapis w kontrakcie o obniżeniu wynagrodzenia zawodnikowi w przypadku spadku w rankingu w danym sezonie. Rafał nie chce zgodzić się na taką obniżkę ponieważ do rankingu wliczane są cztery wykluczenia za mecz w Lesznie, w którym sterniczka drużyny z Podkarpacia zabroniła swoim zawodnikom wyjazdu na tor. W przypadku nie zaliczenia tego meczu spadek w rankingu byłby niższy co wiąże się też z mniejszymi cięciami w kontrakcie. Okoń wg mnie ma jak najbardziej rację gdyż nie miał on możliwości wyjechania na tor w tym meczu. Pani Marta tłumaczy się tym , że  gdyby Rafał Okoniewski pojechałby na odpowiednim poziomie sportowym przez cały sezon, to spotkanie w Lesznie nie miałoby w ich przypadku żadnego znaczenia. Trudno się z Panią Marta nie zgodzić ale jednak to ona przed meczem w Lesznie powiedziała, że nie będzie narażała zdrowia i życia swoich zawodników  i nie pozwoli im wyjechać na tor stąd uważam, że nie powinna wliczać tego meczu.

Czy Rafał Okoniewski i Marta Półtorak dojdą do porozumienia ?

Przedmiotem sporu jest ponoć kwota 80 tysięcy złotych. W rankingu na sezon 2013 Rafał został sklasyfikowany na 45 miejscu co w jego przypadku oznacza spadek o 20 miejsc w stosunku do roku poprzedniego a więc możliwość obcięcia przez klub 20% jego wynagrodzenia ( ok 180 tys zł). W przypadku niezaliczenia występu w Lesznie Okoń sklasyfikowany zostałby na 36 a nie jak wcześniej na 45 miejscu. Na pewno Rafał przydałby się w naszym zespole na kolejny sezon i byłby ogromnym wzmocnieniem ale ostatnio coraz mocniej zastanawiam się czy pozostawienie Rafał ma sens. Dlaczego? „Z niewolnika nie ma pracownika” Rafał jeśli zostanie w Rzeszowie to tylko dlatego bo będzie musiał gdyż sterniczka konsekwentnie blokuje mu możliwość wypożyczenia do innego klubu. W takim wypadku mogłoby to się odbić na jego jeździe oraz podejściu do drużyny w przyszłym sezonie. Zawsze mogą się pogodzić, podać sobie rękę i wszystko wyjaśnić i tak byłoby najlepiej ale nauczony doświadczeniem z poprzednich lat wiem, że Pani Marta lubi palić za sobą mosty więc tak też może być i tym razem.
Pani prezes posiadając tak olbrzymi kapitał mogłaby dogadać się z Okoniem w sprawie tych spornych pieniędzy, niestety jest chyba zbyt konsekwentna w przestrzeganiu postanowień umowy.
Oby tylko sprawa nie skończyła się w trybunale PZMot. Prezes Stali Rzeszów Pan Andrzej Łabudzki uważa, że szanse na pozostanie Okonia to 50 na 50. Jak będzie zobaczmy, sprawa na pewno nie wyjaśni się już w tym roku.
Nowy trener Żurawi na konferencji prasowej zorganizowanej w Millenium Hall powiedział, że w naszym zespole pojawi się jeszcze jeden polski senior. Wśród kibiców pojawiają się różne opinie na temat sensu angażu kolejnego seniora, jedni uważają, że w przypadku kontuzji; Maćka albo Łełka z powodzeniem zastępować może  Łukasz Sówka a że mamy już sześciu seniorów to przy kolejnym aż dwóch musiałoby „grzać ławę”. Ja jestem zwolennikiem tej drugiej koncepcji czyli wzmocnienie formacji seniorskiej jeszcze jednym Polakiem. Dlaczego? Z prostej przyczyny, nie jestem jakoś przekonany do Pawła Miesiąca i uważam, że może on nie powtórzyć tak dobrego sezonu a my jeśli chcemy awansować potrzebujemy kogoś pokroju Okoniewskiego. Łełek będzie zawodnikiem walczącym o skład, który w  przypadku dobrej dyspozycji zawsze może wygryźć jakiegoś „stranieri”. „Od nadmiaru głowa nie boli” więc rotacja w zespole oraz walka o miejsce w składzie powinna dobrze wpłynąć na zawodników. Uważam, że nikt  nie powinien mieć pewnego miejsca w składzie a w przypadku nie zatrudnienia kolejnego Polaka na seniorce Łełek i Maciek po prostu będą musieli jechać w każdym meczu. Chodzi tu oczywiście o wymóg 2 polskich seniorów w składzie.

Łełek będzie podstawowym seniorem w Stali Rzeszów ?
Wiadomo, że głównym kandydatem jest Rafał Okoniewski ale w przypadku nieporozumienia są ponoć opcje alternatywne. A więc kto ? Okres transferowy skończył się już 15 grudnia więc o kontraktowaniu zawodników nie ma już mowy dlatego nasz zespół może pozwolić sobie już tylko na wypożyczenie zawodnika z innego klubu. Jeśli mówimy o wzmocnieniach to zawodników musimy szukać wśród klubów Ekstraligowych a konkretnie żużlowców, którzy raczej nie znajdą miejsca w podstawowych składach swoich zespołów. W Częstochowie do wzięcia jest Rafał Szombierski lub Mirosław Jabłoński, z tych dwóch zawodników lepszą opcja dla nas jest Szumina, który pomimo średniego sezonu na własnym torze potrafił przywozić za sobą zawodników z cyklu GP i zdobywać dwu-cyfrówki w całych spotkaniach. W I lidze byłby z pewnością jednym z liderów zespołu i na pewno lepszą opcja niż Paweł Miesiąc. Mirek pomimo że młodszy to zdecydowanie  słabszy od Szuminy a i na podobnym poziomie jak Łełek stąd jego angaż byłby trochę bez sensu. Miejsca w podstawowym składzie na przyszły sezon nie znajdzie z
pewnością Zbigniew Suchecki. Zbyszek miał całkiem niezły sezon w E-lidze ( w rankingu znalazł się m.in. przed Krzysztofem Jabłońskim, Szuminą, Kościechą) więc śmiem twierdzić, że i w I lidze dałby sobie radę. Przeszkodą w wypożyczeniu może być tylko szóstka seniorów we Wrocławiu więc w przypadku kontuzji Piotr Baron będzie chciał mieć zabezpieczenie w postaci Suchego. Według mnie najlepszą opcją wypożyczenia z dostępnych obecnie zawodników byłby starszy z braci Jabłońskich, który na tę chwilę wydaję się być 2 rezerwowym obok młodego Duńczyka ( Mikkel B. Jensen). Jabol pomimo  iż znalazł się w rankingu zaraz za Zbigniewem Sucheckim ( ale przy większej liczbie startów) byłby najlepszą opcją rezerwową za Rafała Okoniewskiego. Starszy z braci Jabłońskich nie raz pokazał w tym sezonie, że był bardzo ważnym ogniwem Falubazu w zdobyciu mistrzostwa Polski szczególnie udana druga część sezonu).

Szombierski czy Krzysztof Jabłoński ?

Ciężko powiedzieć kiedy poznamy kolejne a zarazem już pewnie ostatnie nazwisko w naszym zestawieniu, pewne jest natomiast to że jeśli będzie to Rafał Okoniewski (przynajmniej na papierze) będziemy głównym kandydatem do awansu. Jeśli będzie to starszy z braci Jabłońskich też nie będę narzekał. Ostatnio dużo mówi się o tym, że Krystian Pieszczek może odejść z Wybrzeża Gdańsk, myślę że senator już sobie ostrzy zęby na tego chłopaka ale jeśli jakimś cudem udałoby się namówić Kryche do startów w Rzeszowie byłoby naprawdę super ! No ale według reguły „Falubazowi się nie odmawia” nie mamy najmniejszych szans ;) A według Was kto powinien być kolejnym seniorem w Naszym składzie ? A może nie potrzeba nam już wzmocnień ? Zapraszam do dyskusji. ;)

Z racji tego, że dziś Wigilia:

 Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Wam,
 aby przy świątecznym stole nie zabrakło
 światła i ciepła rodzinnej atmosfery,
 A Nowy Rok niósł ze sobą szczęście, pomyślność i pełnie żużlowych emocji.



sobota, 14 grudnia 2013

Jak zbudowany jest motocykl żużlowy i ile to kosztuje ?

Do zamknięcia okienka transferowego pozostał nam już tylko jeden dzień i postanowiłem póki co na chwile zostawić ten temat i napisać o czymś innym. Od zawsze interesowała mnie materia dotycząca budowy motocykla żużlowego dlatego postanowiłem ostatnio poszukać trochę tu i ówdzie i znaleźć kilka ciekawych informacji na ten temat. Przygotowując tego posta natknąłem się również na „Regulamin sportu żużlowego na rok 2013” i powiem szczerze, że byłem w szoku, że posiada on tyle rozdziałów, artykułów i paragrafów ale swoja droga opisuje tez kila bardzo ciekawych rzeczy jak np. ekwiwalent dla sędziów i innych osób funkcyjnych pełniących różne role w zwodach. Jeśli czas pozwoli może zajmę się tym w osobnym poście ale póki co skupmy się na budowie maszyny żużlowej oraz jej cenie.
Jak zbudowany jest motor żużlowy ?
Motocykl żużlowy jest specjalistyczną konstrukcją przeznaczoną dla tego właśnie sportu. Posiada on wiele cech, które odróżniają go od zwykłego motocyklu. Motocykl żużlowy nie posiada skrzyni biegów ani hamulców i jest konstrukcyjnie przystosowany do jazdy jedynie w lewo oraz pokonywania łuków tzw. ślizgiem kontrolowanym.
Sercem każdej maszyny jest silnik. Nie inaczej jest w tym przypadku. Obecnie na świecie produkcją silników motocyklowych zajmują się dwie firmy: włoski GM (Giuseppe Marzotto) oraz czeska Jawa. Silniki żużlowy posiada tylko jeden cylinder, gaźnik, świecę zapłonową i nie więcej niż cztery zawory. Napędzany jest natomiast czystym spirytusem metylowym – tzw. metanolem. Jego spalanie jest imponujące: 100 litrów metanolu na 100 km, a jego bak ma pojemność do 6 litrów. Nie jest więc to maszyna dalekobieżna. Prędkość maksymalna przekracza 100 km/h zaś rozpędzenie maszyny (całkowita masa motocykla wynosi co najmniej 77 kg) do „setki” trwa zaledwie 3 sekundy!
Silnik JAWA

Dane techniczne typowego silnika żużlowego:
pojemność: do 500 cm3
stopień sprężania: 13,5-16:1
maksymalne obroty: 11 000/min
moc maksymalna: 48-51 kW czyli ok. 70 KM

silnik GM

Są to dane silnika firmowego. Koszt takiego silnika to ok 12 000 zł.
Jednak każdy silnik w profesjonalnym żużlu poddawany jest tuningowi zwiększającemu jego osiągi oraz przystosowującym go do konkretnego zawodnika. Na świecie jest kilku, może kilkunastu, liczących się tunerów, z usług których korzysta cała światowa czołówka. Tuning polega na rozłożeniu silnika na części składowe i zastąpieniu niektórych z nich (tłoki, krzywki, sprężyny, korbowody, cylindry, gaźnik) takimi, które pozwolą na zwiększenie jego fabrycznej mocy. Cena tak dopracowanego silnika rozpoczyna się od 25 tysięcy złotych. Taki silnik trzeba jednak kontrolować co jakiś czas (średnio 10-20 biegów, czyli od 3 do 5 spotkań, nie licząc treningów).. Po 100 biegach silnik wymaga remontu generalnego.

rama żuzlowa
Silnik żużlowy umieszczany jest w specjalnej ramie. Obecnie używane są ramy angielskich firm AnticPJ albo czeskich: Jawa lub Stucha. Cena ramy to około 3 000 PLN na którą składa się m.in. blachy podnóżka lewego (ok. 96 zł. za sztukę), blachy silników lewego i prawego (ok. 266 zł. za sztukę), blacha usztywniająca (ok 100 zł. za sztukę), amortyzatory (ok 220 zł. za sztukę), korpus widelca (ok 850 zł. za sztukę), centralna (ok 1000 zł.) oraz tylna część ramy (ok 600 zł.).
kompletne sprzęgło
Warunkiem sukcesu w żużlu jest również dobre sprzęgło. Wielotarczowe sprzęgło przenosi moc ponad 55 kW (ponad 75 KM) i po biegu jest rozgrzane do czerwoności. Pierwszą rzeczą, którą robi się po zjechaniu zawodnika do parkingu jest włączenie dmuchawy i chłodzenie sprzęgła. Jeżeli wszystko dobrze idzie jedno wysokiej klasy sprzęgło ( ok. 5000 zł) wystarcza na 1 sezon. Tarcze (ok. 250 zł) i sprężyny sprzęgłowe (ok. 15 zł za sztukę) trzeba wymieniać co kilka biegów.

Tej maszyny nie można sobie wyobrazić także bez opon. Ich koszt kształtuje się w granicach 150-200 zł. W rozgrywkach można korzystać z ogumienia każdej firmy, która posiada ważną homologację FIM na dany rok.
tylne koło
przednie koło
Budowa motocykla żużlowego jest ściśle określona przez przepisy.  
Motor musi być wyposażony w układ wydechowy bez żadnych zmian i ulepszeń. System wydechowy nie może wystawać poza obrys opony tylnego koła i nie może się kończyć przed osią tylnego koła.
W miejscu, w którym na koło zębate tylnego koła motocykla dochodzi łańcuch musi być zamocowana
osłona. Osłonięte musi być też koło zębate silnika i sprzęgła oraz łączący je łańcuch. Podnóżek musi być umieszczony po prawej stronie motocykla i nie może wystawać więcej niż 32 cm od głównej osi motocykla. Szerokość kierownicy nie może być większa niż 90 cm ani mniejsza niż 70 cm, a jej rękojeści umocowane na końcach nie mogą być dłuższe niż 12 cm.
sprzęgło i łańcuchy
układ zapłonowy
W momencie oderwania ręki zawodnika od pokrętła gazu umocowanego przy kierownicy, przepustnica gaźnika musi zamykać się samoczynnie. Musi posiadać działający na oba przewody, umieszczony w obwodzie pierwotnym instalacji zapłonowej wyłącznik zapłonu, połączony i uruchamiany sznurem, zawieszonym na środkowej części dłoni prawej ręki, który z chwilą utraty kontaktu zawodnika z motorem rozłącza zapłon.

bezpiecznik
Skompletowany motocykl to wydatek rzędu 50 000 zł. Oczywiście zawodnik potrzebuje kilku takich maszyn, aby skutecznie rywalizować na torze. Nikt też nie da mu gwarancji, że jego sprzęt wytrzyma cały sezon, gdyż każdy jego element może ulec wyeksploatowaniu i wszystkie wydatki na sezonowe narzędzia pracy wzrosną.


Jedynym polskim motocyklem żużlowym był FIS. Skonstruowany został w latach 1953-1954 w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie przez Tadeusza Fedkę i Romualda Iżewskiego, którzy byli pracownikami WSK i członkami rzeszowskiego klubu Stal. Stąd też wzięła się nazwa motocykla: Fedko-Iżewski-Stal.
W 1953 skonstruowano i wypróbowano prototyp silnika wzorowany na wiodącym wówczas brytyjskim silniku J.A.P.. W 1954 mielecka WSK dostarczyła pierwsze ramy a wiosną 1955 zmontowano pierwsze motocykle FIS. Przez kilka lat FIS-y były podstawowym sprzętem żużlowej reprezentacji potem jednak zastąpiły je motocykle importowane. Część wycofywanych FIS-ów odsprzedano do różnych krajów. Produkcję ostatecznie wstrzymano w 1959 roku. Dziś zachowane egzemplarze są cenionymi na świecie obiektami kolekcjonerskimi.

Polski motocykl żuzlowy FIS
Mnie ten temat bardzo wciagnął i myslę, że poświęce mu jeszcze kilka postów.



Źródła: http://www.kmzlublin.pl, http://nicesport.pl, http://www.pzm.pl, http://www.ckmwlokniarz.com.pl, http://jrm.celeano.com, http://www.gmengines.net

piątek, 13 grudnia 2013

Walasek najlepszym zawodnikiem Stali w sezonie 2013 !





Najlepszym zawodnikiem sezonu 2013 według ankietowanych został Grzegorz Walasek!
„Srebro” dla Nickiego Pedersena, na najnizszym stopniu podium znalazł się Łukasz Sówka. Zawodnikami, którzy nie otrzymali żadnego głosu są Jurica Pavlic i Dennis Anderson .
W ankiecie udział wzieły 82 osoby, każdy z ankieterów mógł oddać tylko jeden głos !

Oto szczegółowe wyniki ankiety:

1. Grzegorz Walasek
59% (49 głosów)
2. Nicki Pedersen
15% (13 głosów)
3. Łukasz Sówka
7% (6 głosów)
4. Dawid Lampart
6 (5 głosów)
5. Rafał Okoniewski
3% (3 głosy)
6-8. Łukasz Kret
2% (2 głosy)
6-8. Marco Gaschka
2% (2 głosy)
6-8. Artur Cyło
2% (2 głosy)
9-10. Jurica Pavlic
0% (0 głosów)
9-10. Dennis Anderson
0% (0 głosów)


Wczoraj na konferencji prasowej zorganizowanej w Millenium Hall podany został sklad Stali Rzeszów na sezon 2014. Formację seniorską stanowić bedą: Scott Nicholls, Nicolai Klindt, Maciej Kuiapa, Paweł Miesiąc, Kenni Larsen i Peter Ljung. Na juniorce jeździć będą Łukasz Sówka, Artur Cyło, Marco Gaschka i Krystian Rempała. Niewiadomomą pozostaje ciągle sytuacja Rafała Okoniewskiego, którego szanse na pozostanie W Rzeszowie nie są wcale taki małe ale łączony jest on także m.in. z zespołami z Grudziądza i Gdańska. Z zespołem niestety pożegnał się Grzegorz Walasek, który w najbliższych dniach ma podpisac kontrat z Włókniarzem Częstochowa. Nowym trenerem został Pan Janusz Ślączka, Panią Martę Półtorak na stnowisku prezesa PGE Marmy Rzeszów zastąpił Pan Andrzej Łabudzki.
Obszerniej o rzeszowskim składzie napisze w osobnym poście. Dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie, zapraszam do kolejnych !
Dzięki Grzesiu za 2 wspaniałe sezony !!

sobota, 7 grudnia 2013

Kuciapa, Sówka, kto jeszcze ?

Jak będzie wyglądał skład Stali w sezonie 2014 ?



Prezes PGE Marmy Rzeszów a w zasadzie może lepiej napisać ustępujący prezes Pani Marta Półtorak w tym roku stwierdziła, że skład zostanie ogłoszony 15 grudnia czyli bezpośrednio po zamknięciu okienka transferowego. Dlatego też kibice rzeszowskiej Stali muszą czekać bardzo długo na upragniony skład. W kontekście zespołu z Rzeszowa przewineła się cała masa zawodników a wśród nich m.in. Antonio Lindback, Fredrik Lindgren, Robert Miśkowiak, Cameron Woodward, Peter Klidemand, Tomasz Chrzanowski, Jakub Jamróg, Michał Szczepaniak, Bjarne Pedersen, Nicklas Porsing i wielu innych.
Według lokalnych mediów skład rzeszowskiej drużyny jest już skompletowany a rozmowy prowadzone są już tylko z Łukaszem Sówka i Grzegorzem Walaskiem.     O sytuacji z Walasem pisałem już w ostatnim poście i o tamtego czasu nic się w tej sprawie nie zmieniło, na łamach e-speedway na temat transferu Grześka wypowiedział się prezes Włókniarza Częstochowa Paweł Mizgalski „Jeżeli przedstawimy umowy gwarantujące zabezpieczenie jego ewentualnego kontraktu, to komisja licencyjna nie będzie miała nic przeciwko.” Co to oznacza? Będzie kasa będzie Walasek! Osobiście jednak skłaniałbym się ku temu, że zostanie w Rzeszowie! News'em jest natomiast to, że w następnym sezonie barw naszej drużyny nadal bronił będzie Łukasz Sówka. Mówi się o kontrakcie dwu letnim ale z tym poczekajmy już do 15 grudnia bo póki co nie jest to aż tak taki istotne, ważne że Sówkins zostaje z nami! Jestem bardzo ale to bardzo zadowolony z tego ruchu transferowego dlaczego? A no dlatego, że Łukasz jest jednym z moich ulubionych zawodników. Osobiście uważam, że w I-lidze stać go na regularne wyniki w granicach 8-10 punktów w każdym meczu, co bardzo ważne jest juniorem, który z powodzeniem może zstępować słabiej spisującego się seniora.
Łukasz Sówka w Rzeszowie na kolejny sezon!


Co z resztą zawodników, którzy reprezentowali nasz klub w tym sezonie? Nikt chyba nie miał wątpliwości, że z drużyny odejdzie Nicki Pedersen, który w następnym sezonie reprezentować będzie barwy Unii Leszno. Tak jak pisałem w ostatnim poście Jurica Pavlic w przyszłym sezonie jeździć będzie dla Sparty Wrocław, Chorwat został wczoraj oficjalnie przedstawiony na konferencji prasowej. Wszystko wzkazuje na to, że żurawiem w przyszłym sezonie nie będzie też Rafał Okoniewski, który bardzo mocno łączony jest z ekipą z Grudziądza, ciągle w walce pozostaje również Gdańsk. Wiek juniora skończył również Krecik, w pierwszym swoim sezonie w gronie seniorów ścigał będzie się dla II ligowego KSM-u Krosno. Jak podają sportowe fakty rzeszowski zarząd nie podjął żadnych rozmów z Dawidem Lampartem, dlatego Lampcio zdecydował się na przenosiny do drużny ze stolicy województwa lubelskiego(czyt. LW KMŻ). W klubie ważne kontrakty mają Marco Gaschka, Artur Cyło i Krystian Rempała. Jeżeli Pani Marta wymienia większość składu to kogo nowego zobaczymy przy Hetmańskiej? Embargo informacyjne jest w klubie konsekwentnie przestrzegane. Żużlowcy, którzy są wymieniani w kontekście startów w Rzeszowie, także o niczym nie chcą oficjalnie mówić. A więc kto?

          Żużlowcem, który niemal na 100% będzie jeździł w Rzeszowie jest Maciej Kuciapa.
Przejście tego zawodnika do Rzeszowa było niemal pewne po spadku foliowego teamu do I ligi. Maciek sam przyznał, że pierwszeństwo w prowadzeniu rozmów będzie miał Rzeszów a nie jego dotychczasowy klub (czyt. LW KMŻ ). Wszystkie znaki na ziemi i na niebie wzkazuję, że popularny „Mały” spędzi swój kolejny sezon w ukochanym zespole.
Kolejnym wychowankiem, który prawdopodobnie przywdzieje rzeszowski kewlar jest Paweł Miesiąc. Łełek w wywiadzie dla sportowych faktów powiedział, że w przyszłym sezonie nadal będzie ścigał się w I lidze ale nie będzie to drużyna z Lublina. Przyczyną zmiany barw klubowych w przypadku Pawła jest prawdopodobnie konflikt z Prezesem Sprawką ( ta sama sytuacja co Danielem Jeleniewskim o czym możemy przeczytać kilka postów niżej). Ciężko powiedzieć czy w przypadku zatrudnienia Pawła, mowa jest o regularnych startach czy raczej pełnieniu funkcji rezerwowego.
Robert Miśkowiak w tym momencie najbliżej jest drużyny z Lublina, w której barwach występował w sezonie 2012. Ostatnie doniesienie jednak wzkazują, że Robert powrócił do rozmów z Rzeszowem, trochę mnie to niepokoi bo jest to bardzo świeża informacja, mogąca sugerować zakończenie rozmów z Grzegorzem Walaskiem a w jego miejsce zakontraktowanie Miśka. Obym się mylił! Z drugiej jednak strony może to być jedynie podbijanie ceny w Lublinie.
Czy Łełek i Misiek w sezonie 2014 ponownie bedą
występowali w barwach tego samego klubu?


Jak pod znakiem powrotów to i znajdzie się miejsce dla Scotta Nichollsa.
Scotti jak do tej pory nie przedłużył kontraktu z GKM Grudziądz i ze słów Pana Fijałkowskiego wynika, że w najbliższych dniach tak się nie stanie bo piątym seniorem ma być Polak. Zanosi się więc na powrót HOT Scotta na Hetmańska 69, choć równie dobrze może to być kolejna nie potwierdzona informacja. Osobiście nie widzę tego transferu i mam nadzieję, że do niego nie dojdzie, Scotti pomimo iż jest solidnym ligowcem to ma już swoje lata i lepszy już chyba nie będzie. Jeśli mamy kontraktować zawodników jego pokroju to już chyba lepiej postawić na wychowanków.
Zawodnikiem, który ( ponoć) jest już w Rzeszowie jest Kenni Larsen, miał on odmówić dalszych rozmów z innymi klubami informując, że dogadał się już z Rzeszowem.
Nazwisko pewnie dla niektórych kibiców mało znane, szczególnie dla tych którzy nie interesowali się w tym sezonie zmaganiami w I lidze bądź Szwedzkiej Elitserien. Zawodnik w obu tych ligach osiągnął bardzo wysoką średnią biegową co pozwoliło mu uplasować się w gronie najlepszych zawodników tych rozgrywek. Moim zdaniem byłby to świetny transfer z kilku względów, przede wszystkim jest to zawodnik młody i perspektywiczny rokujące dobrze na na przyszłość. Duńczyk z roku na rok jeździ co raz lepiej i jeśli podtrzyma tę tendencję to w przyszłym sezonie będzie jednym z liderów, a w razie awansu zespołu do Ekstraligi, może okazać się strzałem w dziesiątkę. A, że inwestycja w młodych się opłaca przekonaliśmy się już nieraz. Miejmy nadzieję, że wyląduje u nas.
Kenni Larsen byłby dużym wzmocnieniem formacji seniorskiej.

Kolejnym żużlowcem łączonym z naszym klubem jest Nicolai Klindt. Duńczyk w tym sezonie startował w Sparcie Wrocław jednak w wyniku zatrudnienia 6 seniora przez Wrocławskich działaczy, musiał zacząć on szukać sobie nowego pracodawcy. Klindt łączony jest nie tylko z Rzeszowem, bardzo mocno zabiega również o niego Witold Skrzydlewski, większość źródeł wzkazuje jednak na to, że nie będzie on ścigał się dla Orła Łódź. Wielu kibiców w przypadku jego angażu do Stali wysyla go od razu na „ławkę rezerwowych”, nie chce mi się wierzyć żeby Duńczyk zmieniał środowisko na I-ligowe aby znowu pełnić rolę rezerwowego. Uważam, że jest zawodnikiem, który w 1 lidze może wykręcić średnią grubo ponad 2,0 więc transfer jak dla mnie na „plus”.
Wczoraj kiedy zacząłem pisać ten post byłem przekonany, że naprawdę mamy już skompletowaną drużynę i rozmowy prowadzone są już tylko z Grześkiem. Dzisiaj natomiast przeczytałem, że Thomas H. Jonasson jest nowym kandydatem do jazdy w Rzeszowie. THJ na łamach szwedzkiej prasy poinformował wczoraj, że nadal nie otrzymał zaległych pieniędzy od Gdańskiego klubu, szwed oświadczył również, że nie będzie w przyszłym sezonie jeździł dla klubu znad morza.
Czy Szwed wybierze Rzeszów ?
Najlepszy zawodnik I ligi w tym sezonie z pewnością przydałby się Stali i w razie niepowodzenia rozmów z Walaskiem to właśnie jego widziałbym w miejsce Grześka. Zamiana za Hot Scotta też byłaby świetnym ruchem.

Zbierając te wszystkie doniesienia do kupy, spróbuje przedstawić 3 wizje składu.

Pierwsza możliwa opcja z Grzegorzem Walaskiem:

  1. Maciej Kuciapa
  2. Scott Nicholls
  3. Nicolai Klindt
  4. Kenni Larsen
  5. Grzegorz Walasek
  6. Łukasz Sówka
  7. Artur Cyło/ Krystian Rempała/ Marco Gaschka
Rez. Paweł Miesiąc


Druga możliwa opcja w razie nieporozumienia się klubu z Grzegorzem Walaskiem:

  1. Maciej Kuciapa
  2. Scott Nicholls*
  3. Nicolai Klindt
  4. Kenni Larsen
  5. Miśkowiak lub Thomas H Jonasson
  6. Sówka
  7. Artur Cyło/ Krystian Rempała/ Marco Gaschka
Rez. Paweł Miesiąc
*w przypadku opcji z THJ w miejsce Scotta Nicholsa wpisujemy Pawła Miesiąca ( wymóg 2 polskich seniorów w składzie)

Opcja trzecia jest chyba najmniej prawdopodobna ale chyba najbardziej pożądana i to nie tylko przeze mnie:

  1. Thomas H. Jonasson
  2. Maciej Kuciapa
  3. Nicolai Klindt
  4. Kenni Larsen
  5. Grzegorz Walasek
  6. Łukasz Sówka
  7. Artur Cyło/ Krystian Rempała/ Marco Gaschka
Rez. Paweł Miesiąc

Takie obrazki chcemy w przyszłym sezonie oglądać jak najczęsciej !!


Według niektórych doniesień Rzeszowianie rozmawiają również z takim żużlowcami jak: Sebastian Ułamek, Joonas Davidsson, Bjarne Pedersen czy Vadim Tarasienko. Tych zawodników nie uwzględniłem, ponieważ według moich informacji wylądują w innych klubach i odpowiednio; Colgate w Gdańsku a pozostała trójka w Gnieźnie.

Takie są moje prognozy, a jak według Was będzie wyglądał skład Stali Rzeszów ?

wtorek, 3 grudnia 2013

Co z Walaskiem ?

W kolejnym poście pociągnę dalej temat transferowy. Okienko będzie otwarte już tylko do 14 grudnia więc kluby mają już bardzo mało czasu na skompletowanie składów. Na rynku pozostało już bardzo mało wartościowych zawodników, szczególnie takich, którzy mogą solidnie punktować na poziomie Ekstraligowym. Wśród takich zawodników możemy wymienić: Grzegorza Walaska, Rafała Okoniewskiego, Sebastiana Ułamka, Fredrika Lindgren, Roberta Miśkowiaka i Łukasza Sówkę do tej listy jeszcze wczoraj dołączyłbym Jurice Pavlica ale z moich informacji wynika, że jest on już zawodnikiem Sparty Wrocław ( o wszystkim dowiemy się już w piątek). Wszystkich wymienionych zawodników widziałbym w Rzeszowie ale niestety to niemożliwe, chociaż wszyscy o których napisałem wymieniani są w kontekście naszego składu. Z drugiej jednak strony to mało chyba który zawodnik nie był łączony ze Stalą w tym okienku transferowym. Tak wiem, wiem, że nic z klubu nie wyszło i że to wszystko to ploty, insynuację, info pewne z różnych źródeł itd. ale mimo wszystko śmieszy mnie to ,że zawsze z foliowym teamem łączone jest pół ligi.
Dzisiejszy post będzie ściśle związany z sytuacją Grzegorza Walaska, na ten moment chyba najbardziej łakomego kąska, jaki pozostał na rynku. Popularny Walas łączony jest z zespołami z Częstochowy, Gdańska i Rzeszowa, poniżej chciałbym przedstawić szanse poszczególnych zespołów na angaż tego zawodnika.

Czy w następnym seoznie znowu zobaczmy
Grzegorza Walaska z żurawiem na plastronie ?


  1. CKM Włókniarz Częstochowa
Nie od dziś wiadomo, że sezon pod względem finansowym nie zakończył się zbyt dobrze w Częstochowie. Klub ma bardzo wysokie długi np. zaległe zobowiązanie względem Emila to ok. 1mln zł, nie wiadomo jak wygląda sytuacją względem innych zawodników. Wśród takich problemów Włókniarz stracił na rzecz Unibaxu swojego rosyjskiego lidera i prawdę mówiąc ich skład na następny sezon nie wygląda tak imponująco, co prawda ich szeregi zasilił Peter Kildemand ale nie wiadomo czy stać go na solidne punktowanie na poziomie ekstraligowym. W obliczu problemów ze składem klub zdecydował się na rozmowy z Grzegorzem Walaskiem, tylko skąd tu wziąć na niego pieniądze? Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie prywatnego sponsora, który mógłby pokryć kontrakt Grześka bo klubu zwyczajnie na to nie stać. Władze Włókniarza zastanawiają się czy jest sens podejmować ryzyko z kontraktowaniem Walasa ponieważ może się to wiązać z utratą płynności finansowej w przyszłości. Więc jeżeli w kasie klubowej nie znajdą pieniędzy na Walaska to po prostu w plastronie częstochowskim go nie zobaczymy. Jest też druga strona medalu, Prezes Mizgaliski powiedział, że jeśli klub otrzyma licencje nadzorowaną to może mieć uniemożliwioną dalszą działalność na rynku transferowym. Z wczorajszej rozmowy wynika, że Włókniarz nie rozliczył się z zawodnikami i będzie starał się o licencje nadzorowaną (więcej tutaj: http://www.sportowefakty.pl/zuzel/401466/wlokniarz-nie-rozliczyl-sie-z-zawodnikami-bedziemy-ubiegac-sie-o-licencje-nadzor). Według mnie sprawa jest prosta i Walaska we Włókniarzu nie zobaczymy chyba, że znajdzie się jakiś prywatny sponsor w jednak wątpię. Dużo też dowiemy się po decyzjach komisji licencyjnej, która miała obradować dzisiaj.
A może jednak Włókniarz ?

  1. Wybrzeże Gdańsk
Klub znad morza jest chyba w największym dołku, na niecałe 2 tygodnie przed zakończeniem okienka transferowego zakontraktowanego mają tylko jednego zawodnika, żeby tego było mało kasa klubowa świeci pustkami a i zobowiązania względem zawodników z ubiegłego sezonu nie zostały jeszcze uregulowane. Prezes Terlecki jeszcze jakiś czas temu zapewniał, że uda im się zbudować drożynę, która może powalczyć w najwyższej klasie rozgrywkowej, dzisiaj to chyba on sam nawet w to nie wierzy. Jedynym ratunkiem dla Wybrzeża jest zakontraktowanie Walaska ale Grzegorz tez nie jest naiwny i za wirtualne pieniądze jeździć nie będzie. W klubie rozważają dwie opcje; zatrudnienie Walaska+Okonia albo Lindgrena+Ułamka, druga opcja jest znacznie tańsza dlatego na tę chwilę dużo bardziej prawdopodobna. Z moich informacji wynika, że Ułamek już zgodził się na warunki Wybrzeża natomiast rozmowy z Lindgrenem są już na bardzo zaawansowanym poziomie.

Rzeszów?

Z tych wszystkich informacji wynika, że Walasek jest najbliższy Rzeszowa. Czy tak rzeczywiście jest? Grzesiu ma z nami ciągle ważny kontrakt ale jak wspomniałem w moim wcześniejszym poście dostał on od Pani Marty wolną rękę w poszukiwaniu pracodawcy i jeśli go znajdzie będzie mógł odejść. U nas nie ma chyba takiego kibica czarnego sportu, który nie chciałby zobaczyć zawodnika rodem z Zielonej Góry w rzeszowskim plastronie, Grzesiek jest po prostu uwielbiany przez Rzeszowskich kibiców, którzy chcieliby, żeby to właśnie on wprowadził nas z powrotem do Ekstraligi. Walasek na pewno chciałby zostać w Stali bo jest mu tutaj po prostu dobrze, pieniążki chociaż mniejsze niż w E-lidze to pewne i na czas. Do dzisiaj byłem pewny, że wskutek problemów finansowych innych walczących o niego klubów Walas wyląduje w Rzeszowie. Niestety na rynku transferowym jak w kalejdoskopie, w walce o Walaska pojawił się kolejny klub o mowa tu o Falubazie! Po co Zielonce Grzesiek ? Przecież mają już gotowy skład ? A no właśnie nie do końca wg informacji Speedway Studio Falubaz mocno walczy o obywatelstwo polskie dla Łoktajewa. Ze zdobytych informacji wynika, że Sasza w przyszłym sezonie na 99% będzie występował na pozycji juniora! Już teraz jaśniej? Właśnie, jeśli zwalnia się jedno miejsce na seniorce to czemu nie wzmocnić się jeszcze bardziej i tę lukę zapełnić Walaskiem. Czytałem już o tym na kilku forach ale nie myślałem, że to prawda. Czy jest możliwy taki transfer? Według reguły, że Falubazowi się nie odmawia to jest niemal pewny ale tak na poważnie myślę, że jednak dawny konflikt na linii Walasek-Dowhan spowoduję, że jednak Grzesia w rodzinnym klubie nie zobaczymy. Chociaż jak wiadomo pieniążki cuda działają i na tę chwilę chyba tylko Prezes Dowhan jest w stanie sprostać oczekiwaniom finansowym Grześka.
Czy sytuacja z Saszą wpłynie na losy Walasa ?

Podsumowując sytuacja wokół Grześka jest bardzo skomplikowana, wcześniej Walas rozmawiał z innymi klubami między innymi z Lesznem. Gdzie trafi Greg? Nie mam zielonego pojęcia bardzo bym chciał aby był to Rzeszów ale wszystko wyjaśni się w najbliższym czasie, oceńcie sami gdzie jest mu najbliżej ?

Giełda transferowa I ligi !!

W tym sezonie I liga może być bardzo emocjonująca, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że będzie to świetny produkt rywalizujący z najwyższą klasą rozgrywkową. Po spadku trzech drużyn z Ekstraligi, ośmio zespołowa liga może być bardzo silna. Już teraz rysują się bardzo silne składy, chociażby w Rybniku, Lublinie, Łodzi, Bydgoszczy a przede wszystkim w Grudziądzu. Wydaję mi się, że liga będzie bardzo wyrównana, że każdy będzie mógł wygrać z każdym.
Na dzień dzisiejszy nic albo prawie nic nie wiadomo na temat składu Rzeszowa i Gniezna, w mojej Stali dzieje się nie wiele, ponieważ skład ogłoszony ma być dopiero po 15 grudnia, a wszystkie rozmowy odbywają się za zamkniętymi drzwiami i nikt z klubu nie piśnie ani słowa. Pojawiło się wiele nazwisk w kontekście Rzeszowa ale są to głównie spekulacje, bądź przyporządkowywanie zawodnika drogą eliminacji a ,że zawodników na rynku nie jest już tak wielu to na pewno coś się sprawdzi. Gniezno natomiast ma potężne długi, bądź co bądź chodzą ploty, że mogą nawet nie wystartować, czy tak będzie? Zobaczymy, ja osobiście trzymam kciuki za Gniezno i za to, że zbudują skład, który będzie mógł powalczyć w I lidze. Beniaminek wzmocnił się takimi zawodnikami jak Harris, Stachyra, Szczepaniak, North i Bubel na juniorce, skład wygląda całkiem ciekawie i myślę, że może powalczyć nawet o pierwszą czwórkę, z drugiej jednak strony zdaję sobię sprawę, że niemal cała ósemka będzie mogła powalczyć o PO. Długopisy jak zawsze solidnie, wzmocnione w tym sezonie nieobliczalnym Rory Schleinem mogą być także bardzo groźni. W Lublinie ustabilizowana sytuacja finansowa pozwala na zbudowanie całkiem przyzwoitego składu, już teraz w drużynie są Davy Watt, Cameron Woodword i Andriej Kudriaszow a bliski podpisania kontraktu jest uwielbiany przez lubelskich kibiców Robert Miśkowiak, w drużynie znad Bystrzycy może znaleźć się również Dawid Lampart. Przy tak solidnych grajkach w następnym roku w Lublinie może być bardzo ciekawie. W Łodzi po odejściu do Częstochowy Petera Kildemanda, Prezes Skrzydlewski przygotował w zamian prawdziwą bombę transferową w postaci Antonio Lindbacka, do tego ekipę Orła zasili solidni krajowi liderzy Mariusz Puszakowski i Tomasz Chrzanowski, liderować ma również australijski nabytek Jason Doyle. Nowy trener Lech Kędziora jeśli wszystko dobrze poukłada to Orzeł może ukąsić nie jednego potentata do awansu.  
W Bydgoszczy chcą objechać sezon tanim kosztem ok. 1,8 mln zł, do spłaty maja aż 3 mln zł kredytu stąd taka oszczędność jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Na początku nie wyglądało to wszystko zbyt dobrze ale wszystko zaczyna nabierać barw, pojawiły się już pierwsze kontrakty; w klubie zostaje Hans Andersen, Michał Szczepaniak blisko finalizacji jest natomiast Robert Kościecha i Mikołaj Curyło. Nowe twarze to Denis Anderson, Patrick Hougard. Najlepszy junior bydgoski był bliski porozumienia się z Unibaxem ale na tę chwilę bliżej mu chyba do rodzimego zespołu. Jeśli wszystko by się ułożyło tak jak napisałem to Gryfy z takim składem były by jednym z potentatów do awansu a nie jak niektórzy mówili, że przy ogromnych długach mogą co najwyżej zbudować skład walczący o utrzymanie się w lidze. Na koniec zostawiłem sobie drużynę, której skład na chwilę obecną tj. 2 grudnia 2013 na godzine 23:08 wygląda najbardziej solidnie, mowa tu oczywiście o Grudziądzu. Juz teraz mają w swoich szeregach Daniela Nermarka, Daniela Jeleniewskiego, Norbera Kośiuch i Adrieja Karpowa a jeśli potwierdzą się spekulacje i do drożyny dołączy Rafał Okoniewski to w drużynie z nas Wisły możemy mieć taki mały I ligowy dream team. Jedynym mankamentem może być brak solidnych juniorów ale myślę, że i o tym Pan Fijałkowski pomyśli bo sam Rujner nie jest gwarantem solidnych zdobyczy punktowych.

Po krótkim przedstawieniu sytuacji w poszczególnych klubach, chciałem przedstawić Wam mała tabele przedstawiająca sytuacje transferową poszczególnych klubów. Tabele podzieliłem na trzy części, zawodnicy, którzy przedłużyli kontrakty ze swoimi dotychczasowymi pracodawcami, bądź mają ważne kontrakty znajdują się w pierwszej kolumnie. Kolejna kolumna przedstawia nowych zawodników, w ostatniej natomiast znajdują się żużlowcy, którzy pozostają w kręgu zainteresowań klubów.


STAL RZESZÓW


ZOSTAJĄ
PRZYSZLI
MOGĄ PRZYJŚĆ
Grzegorz Walasek* Maciej Kuciapa Paweł Miesiąc
Jurica Pavlic*

Kenni Larsen
Rafał Okoniewski*

Nicolai Klindt
Marco Gaschka

Scott Nicholls
Krystian Rempała

Fredrik Lingren




Sebastian Ułamek




Robert Miśkowiak




Łukasz Sówka
*Zawodnicy mają ważne kontrakty, ale dostali wolną rękę w poszukiwaniu pracodawcy i jeśli go znajdą będę mogli odejść.

POLONIA BYDGOSZCZ

ZOSTAJĄ PRZYSZLI MOGĄ PRZYJŚĆ
Hans Andersen Patrick Hougaard Robert Kościecha
Mateusz Szczepaniak Dennis Anderson

Karol Jóźwik



Bartosz Bietracki



Mikołaj Curyło



Szymon Woźniak*



*Jest opcja wypożyczenia zawodnika do innego klubu

LECHMA START GNIEZNO
ZOSTAJĄ
PRZYCHODZĄ
MOGĄ PRZYJŚĆ
Damian Adamczak


Oskar Fajfer
Adrian Gała


Bjarne Pedersen




Vadim Tarasienko


GKM GRUDZIĄDZ

ZOSTAJĄ
PRZYCHODZĄ
MOGĄ PRZYJŚĆ
Andrij Karpow Daniel Nermark Rafał Okoniewski
Norbert Kościuch Daniel Jeleniewski Scott Nicholls
Denis Niedzielski

Ales Dryml
Mateusz Rujner

Sebastian Ułamek
Karol Szychowski

Robert Miśkowiak

LOKOMOTIV DAUGAVPILS

ZOSTAJĄ
PRZYCHODZĄ
MOGĄ PRZYJŚĆ
Maksim Bogdanovs Rory Schlein Vadim Tarasienko
Vjačeslavs Gieruckis



Joonas Kylmakörpi



Kjastas Poudžuks



Andriej Lebiediev



Andriej Kowalczuk



Iwan Plaszkow



Simon Gustafsson




LUBELSKI WĘGIEL KMŻ
ZOSTAJĄ
PRZYCHODZĄ
MOGĄ PRZYJŚĆ
Andriej Kudriaszow
Davey Watt
Robert Miśkowiak
Oskar Bober
Dawid Lampart
Sebastian Ułamek
Cameron Woodward


Karol Baran




ORZEŁ ŁÓDŹ

ZOSTAJĄ
PRZYCHODZĄ
MOGĄ PRZYJŚĆ
Rene Bach Antonio Lindback Jakub Jamróg


Mariusz Puszakowski Magnus Zetterström


Jason Doyle Nicolai Klindt


Mathias Schultz



Nike Lunna



Tomasz Chrzanowski


RKM RYBNIK

ZOSTAJĄ
PRZYCHODZĄ
MOGĄ PRZYJŚĆ
Lewis Bridger Chris Harris

Roman Chromik Dawid Stachyra

Kacper Woryna Michał Szczepaniak

Kamil Wieczorek Dakota North

Vaclav Milik Marcin Bubel


Zestawienie to powstało w oparciu o róźne źródła ( fora internetowe, prasę, portale sportowe itd), tabelki będą wmiare możliwości aktualizowane na bieżąco, tematem transferów Stali  szerzej zajmę się w osobnym poście. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.